III edycja konkursu BIHAPI rozstrzygnięta

logo_BIHAPI-1

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji na urządzenia mobilne przy wykorzystaniu otwartych danych publicznych. Do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu obok Warszawy, Poznania i Gdańska, przystąpiło Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków.

W konkursie udział wziąć mogli programiści, studenci, a także osoby indywidualne.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 145 projektów. Wśród nagrodzonych pomysłów znalazły się m.in. aplikacje nawigujące po ścieżkach rowerowych, informujące użytkowników o tym, kiedy będą odbierane śmieci, czy też pokazujące poszczególne drzewa i krzewy w mieście.

Nagrodę specjalną w konkursie przyznało Miasto Poznań – wyróżniona została aplikacja PSI Poznań Stat Info.

- Miasto Poznań przyznało specjalną nagrodę dla aplikacji nazwanej PSI Poznań Stat Info. Służy ona wizualizacji danych statystycznych Poznania z podziałem na kategorie informacji. Użytkownik, po otworzeniu strony WWW, ma możliwość otrzymania interesujących go statystyk, a następnie za pomocą odpowiednich kryteriów, uzyskuje dostęp do informacji statystycznej w postaci wykresu, bądź informacji tekstowej – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta.

Miasto Poznań także odniosło sukces. Przedstawiciele urzędu odebrali od organizatora statuetkę „Miasto BIHAPI Poznań 2016″, która jest dowodem na otwartość władz wobec nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić życie mieszkańcom stolicy Wielkopolski.