Hapticathon: pierwszy hackathon z technologią haptyczną

1


Na początku maja w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce i na świecie odbędzie się hackathon, którego uczestnicy będą tworzyć rozwiązania wykorzystujące ekran dotykowy TPad z ultrasoniczną technologią haptyczną, który potrafi na powierzchni wytworzyć odczuwalną teksturę, a nawet kształt, który wyczujemy przesuwając po nim palcem. Organizatorami wydarzenia są poznańskie firmy White Ducky oraz Programa.pl.

Hapticathon to nazwa, która powstała z połączenia dwóch angielskich słów: haptics oraz hackathon. Pierwsze z nich oznacza technologię, która pozwala tworzyć wrażenia dotykowe, takie jak tekstura, kształt czy nawet dynamika ruchu obiektów na ekranie urządzeń moblinych. Możliwe jest np. wyczuwanie kształtu ikon umieszczonych na ekranie albo odczucie,  że odbijamy się od końca scrollowanej listy. Z kolei hackathonem nazywamy maraton programistyczny, na którym zespoły programistów rywalizują w ramach wyznaczonego zadania, polegającego zazwyczaj na stworzeniu oprogramowania z uwzględnieniem konkretnych warunków, takich jak język oprogramowania, obsługujący je sprzęt, system operacyjny. W przypadku Hapticathonu jest to właśnie urządzenie – telefon TPad z ekranem
o zmiennej powierzchni tarcia (ultrasonic variable friction).

Planowana data Hapticathonu to weekend 8-10 maja 2015. Szczegóły organizatorzy ogłoszą na stronie wydarzenia hapticathon.com oraz na Facebooku. Tam również będzie można zgłosić chęć uczestnictwa w wyzwaniu. Na kandydatów będzie czekać prosta procedura rekrutacyjna. Warto natomiast pojawić się na wydarzeniu również w charakterze obserwatora. Jak prognozują organizatorzy – pomysły, których wysłuchamy na zakończenie części koncepcyjnej Hapticathonu najprawdopodobniej wyznaczą trend jeśli chodzi o zastosowania technologii w najbliższych latach. Dowiemy się więc po prostu, w jaki sposób będziemy używać ekranów haptycznych do nawigacji czy zakupów online już za kilka lat.

Więcej informacji udzielają:

Marianna Szajdak

White Ducky

tel. +48 533 847 506

email: marianna@whiteducky.com

 

Paweł Elbanowski

Programa.pl

tel. 509 068 111

email: elbanowski@programa.pl