BIHAPI w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku

logo bihapi

Nowe technologie ułatwiają codzienne funkcjonowanie w mieście. W czwartek, 9 października odbyła się inauguracja BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) - konkursu na stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Inteligentnych Miast.

W wideokonferencji inaugurującej konkurs udział wzięli
: Michał Olszewski - wiceprezydent Warszawy, Ryszard Grobelny – prezydent Poznania, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Piotr Muszyński – wiceprezes Zarządu Orange Polska S.A oraz przedstawiciele partnerów konkursu.

BIHAPI to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji przy wykorzystaniu miejskich danych np. geodezyjnych, o rozkładzie kursowania komunikacji miejskiej i innych. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich programistów, z małych i średnich przedsiębiorstw, studentów, a także osoby indywidualne. Idea konkursu kładzie duży nacisk na młodych kreatywnych polskich programistów tak, aby mogli rozwijać się w Polsce, zakładając swoje firmy w ekosystemie stworzonym przez sektor samorządowy.

Celem Konkursu jest:

• popularyzacja idei Open Data,
  • poszukiwanie pomysłów na innowacyjną aplikację, system lub usługę wykorzystującą interfejsy programistyczne API
  • promocja dostępu do danych i zasobów treści publicznych udostępnianych przez polskie miasta.

To już druga edycja konkursu, organizowanego przez Orange Polska przy współpracy samorządów: Warszawy, Poznania i Gdańska. Łączna pula nagród to 33,5 tys. zł.

Partnerami konkursu są firmy: Oracle Communications (partner technologiczny), Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, IQ Partners, Black Pearls Investments, SpeedUp, Investin; oraz następujące organizacje: Fundacja TechSoup, Fundacja Orange, Fundacja Pracownia badań i innowacji społecznych Stocznia, Centrum Cyfrowe Fundacja Projekt: Polska, geecon.org, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

bez tytułu

Szczegółowe informacje o naborze oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie konkursu:

W tym roku do grona Partnerów konkursu dołączył również Poznań, który aktywnie angażuje się w wydarzenia, których celem jest tworzenie nowoczesnych rozwiązań w oparciu o wiedzę i nowe technologie. W Poznaniu organizowane są już inne hackathony, podczas których uczestnicy budują rozwiązania dla mieszkańców miasta w oparciu o dane publiczne oraz inne tematyczne wydarzenia.

cover-event

2014_Startup Weekend Poznań – Miasto Poznań było współorganizatorem wydarzenia Startup Weekend Tech&Fashion Poznań – to trwające 54 godziny wydarzenie, podczas którego uczestnicy, przy wsparciu międzynarodowej grupy mentorów opracowują pomysły na biznes. Wydarzenie Startup Weekend Poznań odbyło sie w ramach międzynarodowego konkursu  Global Fashion Battle. GFB powstało z połączenia sił Art & Fashion Forum oraz UP Global – partnerstwa zrzeszającego organizację Startup Weekend i Startup America. To pierwsza tego typu bitwa tematyczna odbywająca się w ciągu jednego miesiąca w światowych stolicach mody: Nowym Jorku, Mediolanie, Londynie i Paryżu, oraz w Poznaniu.

10157383_615046378577613_416649337528315108_n

2014_Startup Poznań Hackathon – hasłem przewodnim hackathonu były  Miasto, Technologie i Społeczności. Podczas całodobowego maratonu, zespoły informatyków (i nie tylko), tworzyły aplikacje, które miały posłużyć do rozwiązania zadanego problemu biznesowego lub społecznego. Uczestnicy pracowali na realnych danych i technologiach udostępnionych przez  Miasto Poznań i firmy takie jak Samsung R&D, Beyond.pl, ZETO, Audiobook.pl, Cardprotec, Glip czy Wykop. Miasto było organizatorem wydarzenia.

pobrane

2013_Samsung App Challenge – organizatorami konkursu było Miasto Poznań oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Samsung Polska. Był to konkurs kierowany do zdolnych programistów. „Samsung App Challenge Poznań” miał bardzo proste i jasne reguły. Wystarczyło stworzyć aplikację na system android wykorzystującą API poznan.pl i zamieścić ją w Samsung Apps, a następnie zgłosić do konkursu.

Poznan-miasto-know-how-logo

2011_ „Hackathon poznan.pl” - pierwszy hackathon zorganizowany w oparciu o dane miasta udostępnione w formie API. Konkurs polegał na stworzeniu najlepszego projektu aplikacji wykorzystującej API portalu poznan.pl. Zwycięzcami konkursu zostali twórcy, którzy zaproponowali oryginalny projekt aplikacji na urządzenia mobilne „POZ-RUN” dedykowanej osobom uprawiającym sport i aktywny wypoczynek w mieście.